Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

W dniach 24-25 maja 2022 r. w halach Centrum EXPO XXI w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona strategicznym aspektom obronności państwa w wymiarze krajowym oraz międzynarodowym. Wydarzenie po raz kolejny otworzył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas konferencji odbył się szereg ciekawych wykładów, prezentacji oraz dyskusji. Goście mieli niecodzienną możliwość zapoznania się z ofertą nie tylko polskiego jak i zagranicznego sektora przemysłu obronnego, prezentowanego na stoiskach wystawienniczych. Przemysł zbrojeniowy nieustannie się rozwija odpowiadając na zapotrzebowania swoich odbiorców i jak się okazuje polskie produkty bardzo konkurencyjne na rynku zbrojeniowym. Produkowane przez BZE BELMA S.A. Głowice taktyczne, Miny Ręczne MR-123 oraz Sterowany Przeciwpancerno Przeciwtransportowy Ładunek Wybuchowy kr. Tulipan, które prezentowaliśmy podczas tego wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem odwiedzających.

 Amunicja krążąca jest obecnie jednym z rozwiązań, które dają szerokie możliwości działania na polu walki. Nasze głowice mogą być z powodzeniem stosowane w wielu typach nosicieli oraz służyć do unieszkodliwiania różnego rodzaju celów. W gamie naszych głowic znajdują się głowice termobaryczne, odłamkowo-burzące oraz kumulacyjno-odłamkowe występujące w trzech wariantach wagowych (1 kg; 1,4 kg; 4,8 kg).

Miny ręczne MR-123, to skuteczna broń przeciwczołgowa oraz przeciw pojazdom opancerzonym. Przy wadze 3,7 kg osiąga przebijalność 60 mm stali pancernej. Mina jest odporna na rozminowanie przy użyciu ładunków wybuchowych oraz urządzeń elektro-magnetycznych. Może być ustawiona jako nieusuwalna. Spełniając wymagania Konwencji CCW mina jest wyposażona w mechanizm samolikwidacji.

 SPPŁW kr. Tulipan, to zaawansowana, przenośna amunicja zwiększająca możliwości wojsk piechoty do obrony przed  wozami bojowymi, transporterami opancerzonymi oraz pojazdami ciężarowo-terenowymi. Skuteczna również przy ataku w górną półsferę czołgu. Tulipan jest zaliczana do grupy min przeciwburtowych. Wyposażony jest w niekontaktowy zapalnik akustyczno-termalny zdolny wykryć obecność pojazdu w strefie rażenia miny. Pocisk generuje falę kumulacyjną w efekcie inicjacji ładunku wybuchowego EFP (Explosively Formed Projectile). Może być zdetonowany w trybie przeciwpancernym oraz przeciwtransportowo-odłamkowym. W obu przypadkach zakres skuteczności rażenia potwierdzona badaniami wynosi od 2 do 50 m  z przebijalnością 60 mm stali pancernej. Masa 7 kg oraz niewielkie rozmiary miny umożliwiają większą mobilność żołnierza przenoszącego ładunek w miejsce rozmieszczenia. Tulipan może być wykorzystany do osłony granic państwa, działań obronnych oraz opóźniających działania wroga jak również skutecznie zabezpiecza obiekty strategiczne takie jak np. stanowiska dowodzenia.

SPPŁW Tulipan był jednym z 8 wybranych produktów Polskiej Grupy Zbrojeniowej o potencjale eksportowym do projektu „Promotory Bezpieczeństwa”.

 

Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia